Harbiye Diş Teli Tedavisi (Ortodonti)


Diş teli tedavisi (Ortodonti), çapraşık dişlerin, hareketli veya sabit aygıtlar kullanılarak ideal bir diş dizisi haline getirilmesi, aynı zamanda iskeletsel bozuklukların, büyüme yönlendirmesi yapılarak düzeltilmesi ile ilgilenen dişhekimliği dalıdır. Diş teli tedavisi Ortodontik tedavide halk arasında ‘diş teli’ ya da ‘damaklık’ olarak adlandırılan apareyler kullanılmaktadır. Bu apareyler sabit ya da takıp çıkartılır biçimde olabilir.

Neden Diş teli tedavisi (Ortodontik) tedaviye ihtiyaç duyarız?

Çapraşık ve kötü konumlanmış dişler, ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, tam olarak temizlenmesi zor olmaktadır. Mutlaka diş aralarında gıda artığı kalmakta ve bu nedenle diş aralarında çürükler oluşmakta ve diş eti hastalıkları gelişebilmektedir. Bu tür diş eti problemlerinde kemik kaybı ve dişlerin erken yaşta kaybedilme riski bulunmaktadır. Bunların önüne geçmek için ise ortodonti ideal bir tedavi yöntemidir.

Diş teli tedavisi (Ortodonti) tedavisi sonucunda düzgün dişlere sahip olmuş bireyler estetik açıdan daha güzel bir gülüşe sahip oldukları gibi aynı zamanda ağız ve diş sağlıklarına da katkıda bulunmuş olurlar. Düzgün dişlerin daha rahat ve daha kolay temizlenebilmesi sonucunda çürük oluşumu ve diş eti hastalıklarının önüne

Diş Teli Tedavisi (Ortodonti) Hakkında Sıkça Sorulan SorularOrtodontik tedavi için yaş sınırlaması var mıdır?
Sabit ortodontik tedaviye başlamak için hastalarımızın sürekli dişlerinin ağız içine sürmesini beklemekteyiz. Ortodontik tedavinin en hızlı sonuç verdiği dönem ise ergenlik dönemidir. Çünkü bu dönemde kemik yapım hızı oldukça yüksektir. Ancak artık günümüzde gelişen teknikler sayesinde ortodontik tedaviyi yetişkin hastalarımıza da rahatlıkla uygulayabilmekteyiz.

Ortodontik tedavi ile çene bozuklukları tedavi edilebilir mi?
Üst çene ve alt çenenin iskeletsel bozukluklarında küçük yaşta kullanılan ağız dışı apareyler ile çene kemiklerinin gelişimini yönlendirmekteyiz. Ancak ortodontik tedavi ile yetişkinlerde dişsel bozuklukları tedavi etmek mümkün olmaktadır. Yetişkinlerdeki iskeletsel bozuklukların düzeltilmesi ortognatik cerrahi yöntemleri ile olmaktadır. Ortognatik cerrahi müdahaleleri plastik cerrahlar ile çene carrahından oluşan bir ekip yapmaktadır.

Görünmeyen diş teli var mıdır?
Gelişen teknikler sayesinde bu mümkün olmaktadır. Lingual braket tekniği dediğimiz teknik sayesinde diş telleri artık dişlerin iç kısımlarına yapıştırılabilmektedir. Böylelikle ortodontik tedavi süresince teller görünmemektedir. Bir diğer uygulama ise porselen braketlerin dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılması ile yapılmaktadır. Porselen braketler beyaz renkte olduğu için, metal braketlere nazaran daha az fark edilir olmaktadır.

Ortodontik apareyler ve teller dişlerime zarar verir mi?
Ortodontik tedavi sırasında kullanılan apareyler ve diş tellerinin dişlere bir zararı yoktur. Yeter ki konunun uzmanı bir ortodontist hekim tarafından uygulansın. Bu uygulamalar devam ederken hastalarımızın ağız hijyenlerine özen göstermesi ve diş tellerinin arasında biriken gıda artıklarını temizlemeleri ile tedavi süresince dişlerin sağlığını korumak mümkün olmaktadır.